Domácí udírna – zkušenosti s uzením doma

Domácí udírna – zkušenosti s uzením doma - to je to, o čem diskutují návštěvníci stránek Naše zkušenosti. Domácí udírna – zkušenosti s uzením doma, recenze služeb, firem, zboží, ale i zkušenosti se životními situacemi, to vše patří na tento web. Podělte se i vy se svými zkušenostmi, nebo se ptejte ostatních v naší komunitě. Nejsou to Naše zkušenosti, jsou to vaše zkušenosti! Na téma "Domácí udírna – zkušenosti s uzením doma" lidé říkají:

5/5 - (3 votes)

Domácí udírny jsou skvělou možností, jak konečně po kilech a kilech uzenin ze supermarketů ochutnat skutečnou uzeninu, tak jak ji znali naši rodiče a prarodiče. Malé přenosné udírny jsou nejlevnější. Dražší jsou přenosné udírny střední třídy, které pojmou až 12 kg masa a jsou určeny pro všechny druhy uzení. Nejdražší jsou udírny s izolací, které jsou určeny k celoročnímu provozu. Udírna se může stát součástí zahradní kuchyně a může být doplňkem nejpoužívanějšího grilu. V tomto případě se doporučuje sehnat architekta, který má zkušenosti s projektováním zahradních krbů a zahradních kuchyní. A pokud máte zájem postavit si ji sami, je pro vás k dispozici odborná technická literatura.

Podívejme se společně na tři nejčastější typy uzení.

Uzení studeným kouřem

Provádí se na suchých klobásách a salámech; vložíte je do udírny vyhřáté na 40 °C, dokud se nevysuší, a poté snížíte teplotu na 20 °C. Měly by být vystaveny kouři minimálně jeden den, ještě lépe 2-3 dny. Hodí se například na ryby.

Uzení teplým kouřem

Uzení teplým kouřem je v našich domácnostech nejběžnější: syrové maso se ohřeje v teplé vodě o teplotě asi 60 °C a poté se zavěsí do udírny, která byla předehřátá na stejnou teplotu; maso zůstane v kouři asi 6 hodin. Tyto výrobky nejsou tak trvanlivé jako výrobky uzené studeným kouřem, jsou však vhodné k přímé spotřebě a samotná doba uzení je poměrně krátká. SKvělé na domácí klobásky a šunku.

Uzení horkým kouřem

Udit horkým kouřem není vhodné pro uzeniny, protože by jejich střívka popraskala. Maso nechte minimálně 3 hodiny udit a nechte ho odkapat. Poté jej vložte do udírny předehřáté na cca 60 °C a teplotu postupně zvyšujte až na 90-100 °C. Celková doba uzení je 1 až 1,5 hodiny. Při uzení masa je nutné přikládat do ohně mokré piliny, protože dřevo samo o sobě nevytváří dostatek kouře. Zkuste vyudit slaninku z vepřového bůčku.

Tvorba webových stránek: Webklient