Zkušenosti s DMSO

Zkušenosti s DMSO - to je to, o čem diskutují návštěvníci stránek Naše zkušenosti. Zkušenosti s DMSO, recenze služeb, firem, zboží, ale i zkušenosti se životními situacemi, to vše patří na tento web. Podělte se i vy se svými zkušenostmi, nebo se ptejte ostatních v naší komunitě. Nejsou to Naše zkušenosti, jsou to vaše zkušenosti! Na téma "Zkušenosti s DMSO" lidé říkají:

4.3/5 - (21 votes)

Příběh dimethylsulfoxidu (DMSO) je neobvyklý. Tento vedlejší produkt při výrobě papíru byl objeven v Německu na konci 19. století. Je to bezbarvá kapalina, která proslula svou schopností lehce pronikat kůží a dalšími biologickými membránami.

Vědci zjistili, že mohou použít DMSO jako transportní prostředek pro průchod malých molekul kůží. Od té doby vědci zkoumají potenciální výhody a rizika použití DMSO k léčbě různých onemocnění. Tento výzkum stále pokračuje.

Výhody

Někteří lékaři začali používat DMSO k léčbě případů zánětů kůže a onemocnění, jako je sklerodermie, protože má schopnost pronikat kůží. Sklerodermie je vzácné onemocnění, které způsobuje tvrdnutí kůže.

Některé studie zjistily, že DMSO může být užitečný také při léčbě některých vedlejších účinků chemoterapie, uvádí Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC). Konkrétně může DMSO pomoci při léčbě extravazací chemoterapie.

K tomuto stavu dochází, když léky používané k léčbě rakoviny unikají a zachycují se v okolních tkáních. Může to způsobit příznaky, které zahrnují:

 • brnění
 • hořící
 • bolest
 • otoky
 • zarudnutí v místě vpichu chemoterapie.

Pokud se neléčí, může vést k tvorbě puchýřů, vředů a odumírání tkání.

Předběžné výsledky výzkumu uvedené v časopise PLOS ONE také naznačují, že DMSO by mohl být účinný při léčbě Alzheimerovy choroby.

Podle MSKCC někteří vědci naznačují, že DMSO může být užitečný také pro:

 • snížení bolesti a zánětu způsobeného artritidou.
 • léčba bolesti a zánětu močového měchýře
 • zpomalení progrese rakoviny

K posouzení potenciálních přínosů a rizik používání DMSO k léčbě těchto stavů je však zapotřebí dalšího výzkumu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dosud oficiálně schválil používání DMSO u lidí pouze k jednomu účelu: k léčbě intersticiální cystitidy.

Jedná se o chronické onemocnění, které způsobuje zánět močového měchýře. K jeho léčbě může lékař po dobu několika týdnů vhánět DMSO do močového měchýře pomocí katétru. Je k dispozici také ve formě tablet a jako lokální krém, ale tyto přípravky nejsou schváleny k použití úřadem FDA.

Zakoupit můžete DMSO ve farmaceutické kvalitě například zde

Rizika

Zatímco DMSO byl schválen pro různá použití u psů a koní, intersticiální cystitida zůstává jeho jediným použitím schváleným FDA u lidí. To odráží obavy z možné toxicity, uvádí MSKCC.

Použití DMSO u zvířat bylo spojeno se změnami jejich očních čoček. To vyvolalo obavy, že DMSO může poškodit lidské oči. K posouzení těchto rizik je zapotřebí dalšího výzkumu.

Další hlášené nežádoucí účinky DMSO jsou obvykle méně závažné. Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem je silná česneková příchuť v ústech po dobu několika hodin po léčbě. Vaše kůže může také vydávat česnekový zápach až 72 hodin po léčbě.

Lékaři se shodují, že byste měli být opatrní, pokud jde o lokální aplikaci DMSO. Může způsobit suchou, šupinatou a svědivou kůži. Může také interagovat s jinými léky. Spolu s DMSO se mohou přes kůži vstřebávat i nezdravé látky. A může také způsobit změnu barvy moči a rozrušení.

Přestože byl DMSO ve Spojených státech schválen FDA pouze k léčbě intersticiální cystitidy. Ale pravděpodobně jsme o něm neslyšeli naposledy. DMSO může být slibný při léčbě řady dalších onemocnění, mezi něž patří:

 • artritida
 • rakovina
 • chemoterapie
 • extravazace
 • Alzheimerova choroba

Dosavadní výzkumy jsou však rozporuplné. Další výzkumy jeho možného využití budou pravděpodobně pokračovat i v následujících letech.

Před použitím jakýchkoli přípravků obsahujících DMSO se poraďte se svým lékařem. Ten vám pomůže pochopit možné přínosy a rizika.

Tvorba webových stránek: Webklient